آزمون کارشناسی رسمی نیز مانند همه آزمون‌ها دارای شرایطی جهت ثبت نام است که بطور کلی به دوسته تقسیم می‌شوند الف) شرایط خصوصی ب) شرایط عمومی، که در زیر به شرح آنها خواهیم پرداخت:

الف)‌ شرایط اختصاصی

 1. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی، مدرک لیسانس (کارشناسی) از دانشگاه معتبر داخلی یا خارجی (مورد تایید وزارت علوم) می‌باشد. توجه داشته باشید مدرک داخلی ارگانها، معادل لیسانس یا مدرک دارای ارزش استخدامی مورد قبول نیست.
 2. داوطلبان می‌توانند در رشته‌ای تقاضای ثبت نام نمایند که در آن رشته و یا گرایش‌های مرتبط با آن تحصیل کرده باشند، توجه داشته باشید مدرک کارشناسی شخص ملاک است و چنانچه مدرک کارشناسی فرد در رشته‌ای غیر مرتبط باشد نمی‌تواند بنابه رشته تحصیلی در مقاطع بالاتر از کارشناسی تقاضای پذیرش داشته باشد لذا مدرک کارشناسی داوطلب ملاک بوده و قابل ارائه است.
 3. با توجه به اینکه کارشناس ‌باید شخصی خبره، قاطع، با تجربه و آگاه به مسائل کاری باشد، لذا می‌بایست از مدرک کارشناسی متقاضی ثبت نام در آزمون تا زمان ثبت نام آزمون کارشناسی رسمی ۵ سال گذشته باشد. درضمن ارائه گواهی سابقه کار بمدت ۵ سال الزامی می‌باشد. لازم به ذکر است گواهی سابقه کار لزوما به معنی ارائه سابقه کار با بیمه نیست.

ب) شرایط عمومی

۱- در نظر داشته باشید داوطلبان آزمون کارشناسی رسمی متقاضی ورود به حرفه‌ای هستند که نظرشان از نظر قضایی دارای اعتبار است و شانی مانند قضات دارند لذا ضروریست متقاضیان علاوه بر دانش و تجربه در عین حال  از سلامت عقلی  نیز برخوردار باشند بنابراین سن داوطلبان باید حداقل ۲۴ سال و حداکثر ۶۵ سال باشد.

۲- قابل اعتماد بودن (داشتن وثاقت) و متعهد بودن به اصل نظام و همچنین قانون اساسی.

۳- متقاضیان می‌بایست تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

۴- ارائه کارت پایان خدمت یا کارت معافیت: این مورد موقع اخذ پروانه کارشناسی رسمی دریافت خواهد شد و برای ثبت نام لازم به ارائه این مدرک نمی‌باشد.

۵- عدم سوء شهرت یکی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی می‌باشد.

۶- ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، همچنین عدم محرومیت از حقوق اجتماعی.

۷- متقاضیان می‌بایست بومی همان استانی باشند که قصد شرکت در آزمون را دارند. یعنی بعنوان مثال شخصی که ساکن استان تهران است نمی‌تواند کارشناسی رسمی استان البرز شود.

ملاک بومی بودن شخص نیز این اساس است که یا مقطع تحصیلی دبیرستان را در همان استان انتخابی آزمون گذارنده باشد و یا پنج سال متوالی در استان مد نظر سکونت داشته باشد. که برای هر دو مورد ارائه مدرک نیاز می‌باشد.

۸- یکی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی ارائه گواهی عدم اعتیاد به انواع مواد مخدر که می‌بایست مورد تائید سازمان پزشکی قانونی باشد.

۹- ارائه استعلام عدم محکومیت به انفصال دائم از شغل کارشناسی.

۱۰- متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی رسمی نباید وکیل یا کارشناس رسمی در همان رشته یارشته دیگری باشند، درضمن از جمله شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی این است که داوطلب شرکت در آزمون کارشناسی رسمی نمی‌تواند کارشناس رسمی در مراجع قضایی دیگر باشند. بعنوان مثال فردی که کارشناسی رسمی دادگستری هست نمی‌تواند کارشناسی رسمی قوه قضاییه باشد مگر اینکه مجددا در آزمون کارشناسی رسمی شرکت کند و در صورت قبولی کارشناس نهاد دیگر شود.

 گروه‌ها و رشته های آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه سال ۹۶ به قرار زیر می‌باشد:

 1. آتش سوزی و آتش نشانی: متقاضیانی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند که مدرک لیسانس در رشته شیمی داشته باشند و چنانچه در رشته‌ دیگری تحصیل کرده باشند باید ده سال سابقه و تجربه در این رشته داشته باشند.
 2. امور بانکی: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) علوم بانکی و بانکداری ب) حسابداری و حسابرسی (کلیه گرایش‌ها) ج) مدیریت بانکی و مالی د) اقتصاد (نظری، بازرگانی، پول و بانکداری)، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در بانک داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 3. امور ثبتی: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) حقوق قضایی ب) امور ثبتی ج) نقشه برداری، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در اداره ثبت اسناد و املاک داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 4. امور گمرکی: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) امور گمرکی ب) مدیریت (بازرگانی و مالی) ج) حقوق (کلیه گرایش‌ها) د) کارکنان گمرگ درکلیه رشته‌ها به شرط داشتن مدرک لیسانس، همچنین افرادی که ده سال سابقه کار در پستهای فنی گمرک دارند (مطابق با احکام کارگزینی)
 5. اسلحه شناسی: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) علوم و فنون نظامی ب) مدیریت نظامی و علوم انتظامی
 6. بررسی اصالت خط، امضاء و اثر انگشت: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه علوم انتظامی، گرافیک با حداقل ۵ سال سابقه کار و آموزش در آزمایشگاه بررسی اسناد مجعول و مشکوک مرکز تشخیص هویت ناجا، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در اداره تشخیص هویت.
 7. برق، الکترونیک و مخابرات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی برق(کلیه گرایش‌ها)
 8. برق، ماشین و تأسیسات کارخانجات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های الف) مهندسی مکانیک (کلیه گرایشها) ب) مهندسی برق (کلیه گرایشها) ج) مهندسی صنایع (کلیه گرایشها)
 9. امور معادن: متقاضیان شرکت در این آزمون باید در یکی از رشته‌های الف) مهندسی معدن ب) زمین شناسی ج) مهندسی نفت د) مهندسی زمین شناسی تحصیل کرده باشند و مدرک کارشناسی داشته باشند.
 10. تاسیسات ساختمانی: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های الف) مهندسی مکانیک (کلیه گرایشها) ب) مهندسی برق (کلیه گرایشها)
 11. لوازم خانگی و اداری: برای شرکت در این آزمون داشتن مدرک لیسانس از هر رشته‌ای مورد قبول است، ولی شخص می‌بایست ده سال تجربه مفید و مرتبط با این رشته داشته باشد.
 12. کشاورزی و منابع طبیعی: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های جنگلداری، آبخیزداری، صنایع چوب، گیاه پزشکی، خاکشناسی باغبانی، زراعت، کشاورزی و منابع طبیعی، اقتصاد کشاورزی، زراعت و اصلاح نباتات، تولیدات گیاهی، اکولوژی کشاورزی، کشاورزی عمومی، مهندسی فضای سبز، فیزیولوژی گیاهان زراعی، بیو تکنولوژی کشاورزی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 13. حسابداری وحسابرسی: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های الف) حسابداری (کلیه گرایشها) ب) مدیریت مالی ج) بازرگانی
 14. راه و ساختمان: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های الف) مهندسی عمران (گرایش عمران سازه و عمران راه) ب) مهندسی راه وساختمان ومهندسی معماری
 15. کامپیوتر و فن آوری اطلاعات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های الف) کامپیوتر (سخت افزار یا نرم افزار) ب) برق گرایش الکترونیک ج) مخابرات و کنترل د) هوش مصنوعی ه) ریاضی خ) مهندسی فناوری اطلاعات چ) مهندسی سیستمهای کامپیوتر
 16. وسائط نقلیه موتوری زمینی و تصادفات: داوطلبان کلیه رشته‌ها با مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در راهنمایی و رانندگی و ارائه مدرک (کاردان فنی))، همچنین مهندسی مکانیک با گرایش جامدات و مهندس خودرو می‌توانند در این آزمون تقاضای ثبت نام نمایند.
 17. امور نفقه: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی حقوق در کلیه گرایشها

برای مشاهده کتب منابع آزمون کارشناسی رسمی اینجا را کلیک نمایید.

لطفا نکات زیر در مورد ثبت نام  آزمون کارشناسی رسمی و همچنین شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی است توجه نمایید:

۱-   توجه داشته باشید کارشناسی رسمی دادگستری شغل محسوب نمی‌شود لذا افراد شاغل در موسسه‌های غیر دولتی و ادارات دولتی با در نظر گرفتن شرایط ثبت نام می‌توانند متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی رسمی باشند و پس از موفقیت در این آزمون پروانه کارشناسی رسمی دادگستری را اخذ نمایند.

۲-  داوطلبان حتما دقت داشته باشند که امکان تغییر محل خدمت در حوزه قضایی تا ده سال مقدور نیست بنابراین با دقت و آگاهی بیشتری محل خدمت خود را انتخاب نمایید و همانطور که پیش‌تر گفتیم متقاضی باید حوزه‌ای را انتخاب کند که بومی آن منطقه است و در آنجا سکونت دارد.

۳-  پس از قبولی در آزمون کارشناسی رسمی، چنانچه کارشناسی قصد تغییر حوزه اشتغال داشته باشد و بخواهد در شهر یا استانی دیگر (که حائز شرایط بومی بودن در آن استان را دارا شده باشد) فعالیت کند می‌بایست مجددا در آزمون کارشناسی رسمی شرکت نماید و حد نصاب قبولی را کسب نماید.

۴-  پس از موفقیت در آزمون داوطلبان می‌بایست دو دوره کارآموزی (تحت نظر کارشناس سرپرست و قاضی سرپرست) را طی نمایند.

۵-  آزمون کارشناسی رسمی  به صورت متمرکز و گاهی غیر متمرکز و منطقه‌ای برگزار می‌شود و احتمال دارد محل برگزاری آزمون در استان دیگری نیز باشد. در ضمن توجه داشته باشید هر استان و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش محدود دارد و ممکن است استانی در رشته‌ای پذیرش نداشته باشد. بعنوان مثال ظرفیت پذیرش رشته امور ثبتی در تهران ممکن است ۵۰ نفر باشد ولی در استان البرز ۵ نفر باشد و در استان دیگری پذیرش در این رشته صفر باشد.

۶-  منابع و سرفصل‌های آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و قوه قضاییه یکی است و هیچ‌ تفاوتی با یکدیگر ندارند، و شامل موارد زیر خواهد شد:

الف) دروس تخصصی دانشگاه مرتبط با رشته آزمون مورد تقاضا

ب) قوانین و مقررات مربوط به کارشناسی رسمی

۷-  آزمون کارشناسی رسمی دو مرحله خواهد داشت: آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی. بنابراین قبولی در آزمون کتبی به معنای پذیرش قطعی نیست و باید مراحل مصاحبه شفاهی،‌ گزینش را نیز باید با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

۸-  پس از قبولی در آزمون کتبی و شفاهی کارشناسی رسمی، داوطلبان باید دوره‌های کارآموزی را در مدت زمان تعیین شده سپری نمایند. توجه داشته باشید تاخیر بیش از یک سال در مجموع مراحل کار‌آموزی و مراسم تحلیف باعث میشود قبولی داوطلب کان لم یکن تلقی شود.

سیویل داتیس

مهندسی محیط زیست

حجم:5.14 مگابایت

مهندسی ترافیک

حجم: 6.22 مگابایت
محصولات آموزشی

  آزمون آزمایشی کارشناسی رسمی راه و ساختمان -شماره دو

  آزمون آزمایشی کارشناسی رسمی راه و ساختمان -شماره یک

  آزمون آزمایشی کارشناسی رسمی معماری داخلی و تزئینات

  پکیج آزمون کارشناسان رسمی (امور ثبتی و نقشه برداری) | با کلید

  پکیج آزمون کارشناسان رسمی (رشته راه و ساختمان) | با کلید

  پکیج آزمون کارشناسان رسمی (صنایع گاز و گازرسانی) | با کلید

  پکیج آزمون کارشناسان رسمی (معماری و تزئینات داخلی) | با کلید

  نمونه سوال های آزمون ماده 27

  نمونه سوالات آزمون کارشناسان رسمی معماری داخلی و تزئینات | با کلید

  نمونه سوالات آزمون کارشناسی رسمی امور ثبتی | با کلید

  نمونه سوالات آزمون کارشناسی رسمی راه و ساختمان | با کلید

  نمونه سوالات آزمون کارشناسی رسمی کلیه رشته ها

  محصولات آموزشی
   محصولات آموزشی

    نوشته های مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید